Vi på Optagonen Workshops vill rikta ett stort tack till alla som deltog och gjorde vår senaste Låtskrivarverkstad i Timrå till en minnesvärd upplevelse. Vi hade äran att samarbeta med två fantastiska kulturaktörer, Petter Claeson och Sindri Jonsson, som med sitt engagemang och sin expertis inspirerade eleverna att uttrycka sig genom musik och låtskrivning.
Under veckan besökte vi Arenaskolan och Ala skola där vi tillsammans skapade oförglömliga melodier och texter. Det var fantastiskt att se hur eleverna lät sin kreativitet flöda och att få ta del av deras musikaliska resor.
Vi ser redan fram emot att återvända och fortsätta vårt arbete tillsammans med er! Under tiden, håll gärna utkik på våra sociala medier för uppdateringar och fler spännande projekt. Följ oss på Instagram: optagonense och TikTok: Optagonen för att inte missa något!
Vi hoppas att vårt besök har bidragit till att stärka elevernas självkänsla och kreativitet. Ett varmt tack till kommuner och skolor som möjliggjorde denna meningsfulla upplevelse.
Optagonen Workshops
🙌Wowza! 🏞️Ser ut som en drömlik vistelse i Timrå. 👀 Ser fram emot att stjärnklara nätter, långa promenader i den fantastiska naturen och att känna den friska luften! 💖 GenZ’s, ska vi inte göra detta till vår nästa resa? 🚌 #TravelGoals #TimråVibes 🌠