Ny musik från Optagonen Workshops på Spotify – skapad i Vingåker
Under vecka 22 har flera kreativa workshops i Vingåker resulterat i att ny musik nu finns ute på Spotify. Genom dans, låtskrivarverkstad och musikvideoproduktion har ungdomar tillsammans med erfarna kulturaktörer fått möjlighet att uttrycka sig och se sina idéer komma till liv – nu som officiell release.
Projekten bakom musiken
- Vingåker, 25–27 maj 2026 – Dansworkshop med kulturaktör Aisa Maria Barry.
- Vingåker, 28–29 maj 2026 – Låtskrivarverkstad med kulturaktörer Hampus Westermark och Mattias Jonsson.
- Vingåker, 29 maj 2026 – Musikvideoworkshop med kulturaktör Liam Espinosa.
Från idé till release
I Optagonen Workshops får unga deltagare möta konstnärliga uttryck och verklig musikproduktion. Under låtskrivarverkstäderna samlade vi elevgrupper för att tillsammans skapa texter, skriva melodier och spela in musik – en process där kreativitet och samarbete står i fokus. Vår musikvideoworkshop gjorde det möjligt att visualisera den färdiga låten på ett professionellt sätt, samtidigt som dansworkshopen lyfte den fysiska kreativiteten och gruppdynamiken.
Resultatet av denna gemensamma insats är nu tillgängligt på Spotify. När deltagarnas låtar nu släpps publikt får de inte bara höra sitt eget arbete digitalt, utan också stärka sin självkänsla och känna stolthet över sin skapandeprocess. Vi ser hur arbetet med musik och kultur bidrar till meningsfull fritid, utvecklar självförtroende och ger varaktiga minnen – både för deltagare och aktörer.
Lyssna på Spotify
Du hittar låtarna från projektet – samlade på albumet Svensk bänger under artistnamnet Optagonen Workshop – på Spotify.
Lyssna här.
Det är med glädje vi även kan presentera den nya musikvideon från workshoppen. Se musikvideon på YouTube här.
Vi vill rikta ett stort varmt tack till alla deltagare och våra fantastiska kulturaktörer som gjorde det här projektet möjligt. Tack för ert engagemang, er kreativitet och ert mod att dela er musik med världen!



